Så har Sverige fått en prinsessa, kanske till och med en drottning om inte detta konstiga system har avveckats innan dess. Det finns 43 monarkier kvar i världen, typ. http://www.dn.se/nyheter/sverige/manga-kungahus-har-avskaffats
Och vad händer? Jo, folk blir helt galna , köper prinsesstårtor tills de tar slut i affärerna http://www.dn.se/ekonomi/sverige-dammsugs-pa-prinsesstartor , företagen vill åka snålskjuts http://www.dn.se/ekonomi/kungabarnet-bingo-for-babybranschen och rörs över Daniels tal. http://www.dn.se/nyheter/sverige/prins-daniel-hyllas-efter-presstraffen
Men vari består det stora? Det föds 25 barn i världen på tio sekunder, det råder ingen brist på ungar. Att två har haft sex ihop är inget mirakel, det sker konstant! Var femte minut föds en unge i Sverige! Varför ett sådant hallå varenda gång det föds ett barn? Och i detta barntokiga land så blir folk som förbytta då det föds ett kungligt barn – trots att det är politskt korrekt att hata kungahuset!
http://www.dn.se/nyheter/sverige/fem-barn-pa-tva-sekunder
Nåja, i morgon ska hon visas upp för att man ska se att det inte är en bortbyting.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article14420325.ab
Jag säger bara: Stackars barn! Det är ett barn som inte kommer att kunna lämna svenska kyrkan utan att ställa till med skandal (se bara hur det gick för drottning Kristina som blev katolik), ett barn som får ett helvete av att vara bevakat hela tiden, ett barn som kommer precis som vår kung att ta skit om hon har något handikapp eller problem av något slag – men som står över lagen!
Prinsess.. förlåt, hen, är född till det annars avskaffade slaveriet i Sverige – något att fira?
Och man spyr fan på att varenda en ska skicka in bilder på sina dagsfödda barn idag i Aftonbladet. Som sagt, det föds tillräckligt med ungar.
Och folk säger att man blir dum av flum…