”Hurra, det blev en pojke!”
Det är rubriken på det tyska magasinet Neue Welt – som spekulerar i om kronprinsessparets bebis ska heta Johan, Gustaf eller Olaf.
Vidare kan mna läsa hur Silvia gråter av glädje och en massa annat osant.
– Det här är en katastrof för mig, säger chefredaktören Kai Winckler enligt norska tidningen VG.
Enligt norska tidningen VG har chefredaktören Kai Winckler nu blivit helt nedringd av läsare. Han förklarar att redaktionen fått informationen från en pålitlig källa, som aldrig haft fel förut.
När tidningen gick i tryck, och exakt när redaktionen chansat och gått i tryck i förtid är enligt VG oklart. Däremot kommer redaktionen att be om ursäkt i nästa nummer
Ja, jisses! DAS ist doch völlig daneben!
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article14430078.ab
Och tydligen gjorde Svensk damtidning samma sak då prinsessan Christna fick barn. Hurra det blev en flicka! skrev de för de ville vara först med nyheten. Åja, 50% chans att det hade blivit rätt, försvarade de sig senare.